بانک لباس

پارچه زفیر

پارچه زفیر

زفیر یا کشمیر؟

“پارچه زفیر” عبارتی نیست که هر روزه به گوش تان بخورد اما وقتی بیشتر درباره­ اش بیاموزید ممکن است از کاربردهایی که این پارچه در سراسر دنیا دارد شگفت ­زده شوید. بی­شک ما همیشه پارچه را اثری همیشگی تلقی کرده­ایم؛ چیزی که همیشه در دسترس است و قدرش را نمی­دانیم و حتی به هدف وجود داشتنش هم فکر نمی کنیم و برای همین هم هست که پارچه­ ی زفیر توسط اکثر افراد نادیده گرفته شده است.

ابتدایی­ ترین مطلب در مورد پارچه زفیر این است که این پارچه نوع دیگری از کشمیر است و اصالت آن به کشور بلژیک برمیگردد. بسیاری از ما با کشمیر آشنایی داریم؛ زیرا که کشمیر زینتی است برای بعضی از دارایی های ارزشمند و کم نظیر ما مثل شال گردن هایمان. پارچه کشمیر، و به تبع آن پارچه­ ی زفیر، عمدتا از مواد پشمی بدست آمده از منابع مختلف که به طور معمول حیوانات هستند، ساخته می­شود. پشم بز معمول­ترین سرچشمه ­ی پارچه­ ی کشمیر و زفیر تلقی می­شود اما پشم گوسفند را هم می­توان بافت و با آن کشمیر و زفیر تولید کرد.

الیاف پارچه زفیر

مصارف پارچه زفیر

علاوه بر استفاده­ های متداول پارچه ­ی کشمیر و زفیر، کاربرد های غیر معمول و جذاب­ تری هم برای این پارچه وجود دارد. به طور مثال بعضی تولیدکنندگان در پارچه های جین از زفیر استفاده می­کنند و حتی می­توانند محصولاتی ضد آب تولید کنند. این برای فردی که می­خواهد پوشاک یا اثاثیه ­­ای ضدآب بدون هیچ تغییری در ظاهر چشم نواز آن تولید کند، بسیار کارایی دارد. هم­ اکنون، ماشین ­هایی هم هستند که برای صندلی­ هایشان از پارچه جین زفیر دار استفاده شده که از لحاظ طرح و انعطاف­ پذیری، بدون اینکه در ماهیت ضد آب بودن آن تغییری ایجاد شود، و هم از لحاظ راحتی در شست و شو نسبت به چرم برتری دارد.

شالگردن زفیر

زفیر در تکنولوژی

از دیگر استفاده­ های غیر معمول زفیر این است که از این پارچه برای اهداف بیومتریک (زیست سنجی) استفاده شود. اوایل سال 2012، یک شرکت با هدف استفاده­ از زفیر در حوزه­ های خدمات درمانی، ورزشی، صنعتی، نظامی و به طور کلی خدمات اضطراری روی این ماده سرمایه­ گذاری کرد. تولیدکننده­ ها پیش­ بینی می­کنند که قادر خواهند بود لباس ­ها را به سنسورهای بیومتریک مجهز کنند تا بتوانند اطلاعات منطقه­ ی عملیات را جمع­ آوری کنند. کاربرد قابل ملاحظه ­ی این کار این است که پارچه­ ی زفیر را قادر می­سازند تا شاخص ­های بیومتریک همچون نوار قلب، ضربان قلب، دمای بدن، سرعت تنفس، حالت بدن و حتی میزان فعالیت را ردیابی و تشخیص دهد.

هیچ تردیدی نیست که کاربردهای پارچه زفیر، از معمول ­ترین آن مثل استفاده در شالگردن ­های کشمیر و دیگر پوشاک ساده­ ی مشابه تا پارچه­ های زیست سنجی که شرکت­ های زیادی تولید آنها را پیش­بینی می­کنند، یک موهبت الهی برای بشریت است. پارچه زفیر چه در زمینه­ ی مد و فشن و چه در زمینه ­ی عملکردی بسیاری از جنبه­ های زندگی انسان را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد. حتی اگر اکثر افراد همچنان نام و موجودیت آن را به خاطر نداشته باشند.

پتوی زفیر

در نهایت، پارچه­ ی زفیر همان کاری را که ما برایش طراحی کرده ­ایم انجام خواهد داد و به همین دلیل، دنیا تبدیل به جایی بهتر برای همه خواهد شد. همه این­ها به این خاطر است که پارچه زفیر وظیفه­ اش را هر روز و بی وقفه انجام میدهد.

این مقاله مفید بود؟ در قسمت نظرات با ما  به اشتراک بگذارید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

این قسمت فقط برای عضویت مشتری و ورود همه اعضاست لطفا اگر فروشنده هستید و برای اولین بار  میخواهید ثبت نام  کنید اینجا کلیک کنید