بانک لباس

پارچه برلپ

پارچه برلپ

مواد برلپ نوعی پارچه است که معمولاً از پوست گیاه جوت (کنف هندی) تهیه می شود. خواص ماده برلپ همراه با با قیمت مناسبش آن را به یکی از مهمترین پارچه های جهان تبدیل کرده است. برلپ (که در برخی مناطق به عنوان هِسیان شناخته می شود) عمدتا در مزارع کشاورزی که در آن به عنوان کیسه برای حمل محصولات، مانند سیب زمینی، استفاده می شود، کاربرد دارد. یکی دیگر از کاربردهای آن، مخلوط کردن  برلپ با الیافی برای تشکیل مواد کامپوزیتی با استحکام بالا و استفاده در حجم زیاد، با هزینه ای مقرون به صرفه است.

تاریخچه پارچه برلپ

به سختی می توان منشأ پارچه برلپ را دقیقاً مشخص کرد ، اگرچه اسناد تاریخی نشان می دهد که از منطقه ای که اکنون پاکستان ، هند و بنگلادش شناخته می‌شود، منشا گرفته است. در اوایل قرن نوزدهم، حمل محصولات کشاورزی به غرب بوسیله کیسه هایی از جنس برلپ آن را به یک کالای جهانی تبدیل کرد. در این زمانها، به ندرت محموله ای از محصولات کشاورزی وجود داشت که حاوی محفظه برلپ نباشد. سرانجام، استفاده از برلپ به غرب گسترش یافت و آن را از حامل سبزیجات و میوه ها به یکی از همه کاره ترین پارچه های موجود تبدیل کرد.

بافت پارچه برلپ

کاربرد پارچه برلپ

امروزه کاربردهای مواد برلپ فراتر از کلیشه های آن در صنعت کشاورزی رفته است. به علت وجود اجزای فیبر خاصی در برلپ که باعث خارش و اذیت پوست می شود معمولاً از آن در دوخت لباس استفاده نمی‌شود. بدون پردازش بیشتر، برلپ به عنوان یک وسیله تزئینی در پرده ها یا به عنوان بخشی از طرح های کاغذ دیواری پیچیده استفاده می شود. همچنین در صنایع دستی محبوب است و حتی در ساخت صندلی استفاده می شود. عرضه در رنگهای مختلف ویژگی های ظاهری آن را چندین برابر کرده و به عنوان یک ماده متنوع برای مصارف مختلف صنایع دستی استفاده می شود.

جهت استفاده موارد برلپ در لباس، به علت وجود الیاف لینگین(lingin) در ساختار آن که، باعث استحکام و زبری پارچه می شوند با پردازش بیشتر پارچه، این الیاف را باید از آن خارج کرد. نخ های ریزتری را که از جوت (کنف هندی) تولید می شود، می توان به عنوان کپی ارزان تر از ابریشم استفاده کرد، که در عین حفظ هزینه پایین و قدرت بالای خود، خصوصیات زبری پارچه قبلی را ندارد.

فرش برلپ

مقرون به صرفه ترین و مفیدترین پارچه برلپ به ازای هر متر حدود 1.50 دلار به فروش می رسد در حالی که نسخه های پیچیده تر و ظریف تر ممکن است به ازای هر متر 10 دلار باشند. انواع مختلفی از برلپ وجود دارد که نسبتاً سست بافته شده اند و حتی ارزانتر هستند اگرچه با وجود تراکم فیبر کمتر هنوز هم می توانند قدرت خود را حفظ کنند. به همین ترتیب ، پارچه های برلپ که تنوع رنگی دارد، بسته به بافت مواد ، ممکن است از 7 تا 20 دلار به فروش برسند. آنهایی که برای تولید پوشاک استفاده می شوند گران ترین هستند ، اگرچه با این حال هنوز از بسیار انواع پارچه های دیگر ارزان تر هستند.

صنایع دستی برلپ

مواد برلپ دارای تاریخچه غنی دارند و تا به امروز به عنوان یک گزینه مناسب برای بسیاری از موارد استفاده می شود. هنگام جستجوی پارچه‌ای همه کاره که محکم و ارزان است ، پارچه های برلپ را بررسی کنید. شاید همان چیزی باشد که بدنبال آن هستید.

این مقاله مفید بود؟ در قسمت نظرات با ما  به اشتراک بگذارید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید
4/5 - (1 امتیاز)
آخرین مقالات
برچسب ها
لینک کوتاه

https://blebas.com/?p=4187

فهرست مطالب