بانک لباس

پشم آنگورا

پشم آنگورا

آنگورا، پشم بدست آمده از خرگوش انگلیسی

پشم آنگورا پشمی است که از خرگوش­های آنگورا بدست می­آید که گونه­ای از خرگوش­ها هستند که بخاطر موهای حجیم، نرم، پف کرده و ابریشم مانندشان محبوبیت دارند. این گونه از خرگوش­ها خود دوباره نژادهای فراوانی دارند اما 4 نوع از آنها بسیار شناخته شده اند. این 4 نوع خرگوش فرانسوی، انگلیسی، غول­پیکر و ساتن هستند. یک نژاد دیگر هم که نسبتا شناخته شده است، نژاد آلمانی آنهاست.

خرگوش آنگورا­ی انگلیسی با وجود داشتن کمترین جثه در بین 4 نژاد اصلی این گونه، بیشترین محبوبیت را دارد. علت این محبوبیت این است که در این نژاد مقدار پشم بیشتر از موهای محافظ بدنش است. از طرفی دیگر نژاد فرانسوی خرگوش­های آنگورا بیشترین مقدار موهای محافظ را روی بدنشان دارند. خرگوش آنگورای ساتن، همانند اسمش پوششی ساتن مانند دارد و ریسیدن پشم بدست آمده از این نژاد بسیار آسان است. خرگوش آنگورای غول­پیکر هم بیشترین جثه را در بین این نژادها دارد؛ در نتیجه بیشترین مقدار پشم را تولید می­کند.

الیاف آنگورا

پشم آنگورا و تهیه آن

عده­ای تصور می­کنند که پشم آنگورا از بز آنگورا بدست می­آید و فهمیدن دلیل آن هم مسئله سختی نیست. اما پشمی که از بز آنگورا بدست می­آید موهر نام دارد. گفته می­شود که پشم حاصله از خرگوش بسیار گرم­تر از پشم بدست آمده از گوسفند یا بز است.

پشم آنگورا به روش­های متعددی از خرگوش­ها بدست می­آید. این پشم یا با قیچی چیده می­شود، یا از بدن خرگوش کنده می­شود و یا هنگام ریزش موی خرگوش جمع آوری می­شود. خرگوش آنگورا سه بار در سال مو ریزی دارد. روش دوم و سوم بسیار بهم شباهت دارند؛ زیرا که موهای خرگوش را تا زمانی که در مرحله­ی ریزش مو قرار نگرفته باشد، نمی­شود از بدنش جدا کرد. چیدن مو معمولا در نژادهایی استفاده می­شود که ریزش مو ندارند؛ مثل نژاد خرگوش غول­پیکر و خرگوش آلمانی. روش اول بیشتر مورد علاقه­ی مزرعه­داران است؛ زیرا که آنها به دنبال بدست آوردن مقدار محصول بیشتری هستند. اما چیدن موی خرگوش­ها کیفیت پشم را پایین می­آورد؛ زیرا که در این روش، دیگرِ موهای خرگوش هم در پشم آن ترکیب می­شود.

خرگوش آنگورا

مصارف پشم آنگورا

موی خرگوش­های آنگورا را به طور پیوسته شانه می­کنند تا موهایشان درهم گره نخورد. به علاوه با این­کار خاک و خاشاک گیر کرده در موهای آن­ها را هم خارج می­کنند. اگر خرگوش به خوبی تیمار و پشم آن با روش مناسبی برداشت شده باشد، می­توان پشم آنگورا را مستقیما وارد مرحله­ی ریسندگی کرد؛ بدون اینکه به پنبه زنی یا همان عملیات کاردینگ ( مرحله ای از ریسندگی شامل باز کردن و تمیز کردن و مخلوط کردن الیاف) نیازی باشد.

به دلیل اینکه پشم­ آنگورا رشته­های بسیار نرمی دارد که به راحتی از هم باز می­شوند، به ندرت می­توان محصولات تولید شده با پشم آنگورای خالص را پیدا کرد و اکثر مواقع این محصولات در ابعادی کوچک موجود هستند. پشم آنگورا اغلب اوقات با پشم گوسفند، ابریشم، پشم کشمیر یا موهر و معمولا با درصد خلوص 30 تا 50 درصد ترکیب می­شود. این ترکیب شدن به منظور افزایش سطح کشسانی انجام می­شود. این پشم می تواند به خوبی با دیگر رشته­ ها ترکیب شود.

نمونه ای از محصولات آنگورا

پشم آنگورا اغلب مواقع برای تولید پوشاکی همچون لباس­های کودکان، گرمکن،  کلاه، زیرپوش­های زمستانی، پارچه­های پنبه­ای، پشم نمدی و کامواهای بافندگی استفاده می­شود. با وجود اینکه ریسه­های این پشم حالتی تجملاتی دارند اما بسیار با دوام اند و می­توان آن­ها را با دست شست. برخلاف پشم گوسفند، پشم آگنورا هیچ نوع حساسیت پوستی ایجاد نمی کند.

این مقاله مفید بود؟ در قسمت نظرات با ما  به اشتراک بگذارید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب