بانک لباس

الگو

پارچه چنیل

ظاهر منحصربه ‌فرد پارچه چنیل

پارچه چنیل نام خود را از کلمه‌ی فرانسوی کرم ابریشم گرفته است. به کرم ابریشم در فرانسوی “چنیل” گفته میشود. دلیل گرفتن اسم این پارچه از کرم ابریشم بخاطراین موضوع است که کرم ابریشم معمولا در بین موهای کوتاه خزدار خود پوشیده شده است، و این همان شکل پارچه‌ی چنیل است.

   در ابتدا، پارچه‌ی چنیل تنها برای درست کردن روتختی، پادری، موکت، اثاث و لوازم خانه استفاده می‌شد. ازین پارچه برای درست کردن لباس تا قرن 1970 میلادی که شروع تجارت پارچه شروع شد، استفاده نمی‌شد. گفته می‌شود این نوع پارچه حتی از قرن 18 میلادی وجود داشته است. امروزه از پارچه چنیل برای درست کردن پلیور و انواع دیگری از لباس‌ها استفاده می‌شود.

   ظاهر مشخص پارچه چنیل (ظاهر خز دارش) بر اثر نحوه‌ای که بافته میشود به جود آمده است. در طول روند ریسندگی، تارهای کوتاه با رشته نخ‌های به هم بافته شده از قبل که به آن‌ها دسته‌های نخ می‌گویند در یک جا نگهداشته شده‌اند و از انتهای آن دو به یکدیگر بافته میشوند که به آن‌ مرکز پارچه گفته میشود. در آخر، دسته‌ های نخ با زاویه‌ی مناسبی از مرکز پارچه قرار میگیرد. این دلیل خزدار شدن، شکل پارچه است. این طریق بافتن پارچه باعث نرمی پارچه نیز هست.

رو تختی با الیاف چنیل

الیاف چنیل چگونه بدست تهیه میشوند؟

   روند ساخت نخ پارچه‌ی چنیل طوری است که دسته‌ی نخ‌ها یا تارهای کوتاه پارچه، همگی در یک جهت هستند. به نتیجه‌ی این روش اثر بازتاب می ‌گویند. اثر بازتاب به سادگی توانایی پارچه‌ی چنیل را که می‌تواند در جهات مختلف بازتاب نور متفاوتی داشته باشد را نشان میدهد. اثر بازتاب باعث می‌شود پارچه‌ی چنیل رنگ‌ های متفاوتی را در جهات مختلف نشان دهد با اینکه از بافت ‌هایی با رنگ‌ های مختلف در بافتن این پارچه استفاده نشده است. این یکی از دلایلی است که پارچه‌ی چنیل بسیار محبوب و پرطرفدار است. روند ساخت پارچه اصلا آسان نیست و در هنگام ساخت نیاز به مراقبت و نگهداری بسیار دارد تا بافت کیفیت خود را حفظ کند.

    پارچه‌ی چنیل می‌تواند از نخ‌های متفاوتی تولید شود هرچند کتان یکی از رایج‌ ترین نخ‌ های قابل استفاده است. بقیه نخ‌ هایی که از آن‌ها می‌توان در تولید پارچه‌ی چنیل استفاده کرد عبارتند از اکرلیک، اولفین و ابریشم مصنوعی. قیمت پارچه بستگی به بافت‌ های استفاده شده در آن دارد که اگر از مواد طبیعی درست شده باشد نسبت به پارچه‌ های درست شده با مواد صنعتی قیمت بیشتری دارد.

رو مبلی با الیاف چنیل

   مراقبت خوب از وسایلی که از پارچه‌ی چنیل ساخته شده‌اند بسیار مهم است. این نوع از پارچه نیاز دارد بعد از شستشو خیلی خوب خشک شود. اگر پارچه را با دست شستشو میدهید، باید خیلی آرام و با مراقبت زیاد انجام شود. این پارچه نباید هیچوقت برای خشک شدن آویزان شود زیرا باعث کشیدگی پارچه می شود. باید به طور صاف خشک شود یا از ماشین خشک شویی برای خشک کردن آن استفاده شود. اگر از لباس‌ های درست شده از پارچه‌ی چنیل به خوبی مراقبت نشود، آنها شروع به نمایان کردن قسمت‌ های مختلف نازک شده در لباس میکند.

این مقاله مفید بود؟ در قسمت نظرات با ما  به اشتراک بگذارید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فهرست مطالب