بانک لباس

پارچه زاکسون

پارچه زاکسون
زاکسون

تاریخچه پارچه زاکسون

پارچه­ ی زاکسون نوعی پارچه­ پشمی است. این نوع پشم اولین بار از گوسفند هایی بدست آمد که بخاطر پشمشان در ایالتی در آلمان به نام زاکسون پرورش داده می شدند و به همین دلیل این پارچه، زاکسون نام گرفته است. گوسفندهایی که در این نقطه از کره­ زمین پرورش داده می ­شدند، گوسفند های مرینوس بودند. این گوسفندها اصالتا اسپانیایی بودند اما به دیگر نقاط جهان از جمله آلمان و فرانسه منتقل شده بودند. در آلمان این گوسفندها را با نام گوسفند های زاکسونی مرینوس می­شناسند.

امروزه این نوع پارچه در دیگر نقاط جهان همچون استرالیا، آمریکا، فرانسه و آمریکای جنوبی هم تولید می­ شود اما همچنان برای تولید آن از پشم گوسفند های مرینوس استفاده می ­شود. این به معنی است که وقتی از کلمه­ ی “زاکسون” استفاده می­شود منظور پشم بدست آمده از یک منطقه نیست و بیشتر این معنی را می­دهد که این پشم از گوسفند مرینوس بدست آمده است. این کلمه را برای پارچه­ ی پشمی ریسیده شده هم بکار می­برند.

پتوی زاکسون

بافت پارچه زاکسون

پارچه­ زاکسون بافتی نرم و لطیف دارد و بسیار با کیفیت است. این پارچه در هنگام لمس بسیار نرم احساس می­ شود و وزنی متوسط دارد زیرا که از گوسفند های مرینوس به خوبی نگهداری می­شود. پشم حاصله بسیار مرغوب، نرم و منعطف است. رشته­ های این پشم دندانه دندانه اند و در نتیجه برای نمدی کردن بسیار مناسب هستند. این نوع پشم کیفیت بسیار بالا و در نتیجه قیمت بیشتری هم دارد.

ضخامت پارچه­ ی زاکسون کم است و با روی هم قرار دادن تعدادی از این پارچه ­ها روی یکدیگر، در اغلب مواقع نمی ­توان نوع بافت آن را دید. این پارچه با استفاده از الیاف کاردی (شانه نشده) و با ظرافت تمام به شکل یک پارچه ­ی کرپ دو رو بافته می­شود.

پارچه زاکسون

مصرف پارچه زاکسون

پارچه زاکسون برای تولید پارچه­ های مرغوب لباس  های زنانه، کت و شلوارهای مردانه، کت­ های ورزشی، کت و شلوار های زنانه، شال گردن و موکت استفاده می­شود. وقتی برای تولید موکت از آن استفاده میشود، آن را به شکلی می­ سازند که محکم و با دوام و یک دست باشد. برای ساخت موکت، الیاف بافته و حلقه شده ­ی پشم را برش داده و بعد در یکدیگر می­پیچند. سپس این الیاف را با استفاده از گرما در جای خود تثبیت می­کنند. محصول نهایی موکتی بسیار نرم، با بافتی مخملی و محکم است که می­تواند رفت و آمد را تحمل کند. موکت­ های ساخته شده توسط پارچه ی زاکسون در دکور مکان های رسمی و تشریفاتی بکار برده و کالایی قیمتی تلقی می­شود.

موکت زاکسون

پارچه زاکسون و محبوبیت آن

پارچه ­ی زاکسون مزایای زیادی دارد؛ از جمله مرغوب بودن و لطافتش. این پارچه بسیار خوش قواره است و رطوبت را بخوبی جذب می­ کند و به راحتی چروکیده نمیشود، همچنین با دوام و انعطاف پذیر هم هست. اما همانند دیگر پارچه­ های پشمی، پارچه­ ی زاکسون هم نیاز به نگهداری زیادی دارد. یک راه برای این کار خواندن دستورالعمل نگهداری درج شده روی این نوع کالا ست. این دستورالعمل شامل چگونگی شست ­و شو (یا خشکشویی)، امکان چلاندن آن و درجه­ گرمای مناسب برای اتو کردن آن است. اگر در زمان شست­ و شو به خوبی از این پارچه مراقبت نشود، پارچه آب می­ رود.

این مقاله مفید بود؟ در قسمت نظرات با ما  به اشتراک بگذارید.

4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فهرست مطالب

این قسمت فقط برای عضویت مشتری و ورود همه اعضاست لطفا اگر فروشنده هستید و برای اولین بار  میخواهید ثبت نام  کنید اینجا کلیک کنید