بانک لباس

پارچه کتان

پارچه کتان

پارچه کتان(linen) طبیعی نوعی پارچه است که اغلب از گیاه کتان تهیه می شود. قدمت نوع طبیعی این پارچه به هزاران سال پیش برمی گردد و آن را به یکی از قدیمی ترین پارچه های بافته شده شناخته شده تاریخ بشریت تبدیل می کند. روایاتی در انجیل و دیگر کتب مقدس جایگاه کتان در زمان های گذشته را به عنوان پارچه ای با اهمیت تقویت می کند به طور مثال استفاده از آن در مهمترین مکانها، به ویژه در پوشش آثار بسیار مهم نشان از این موضوع است.

کتان، پارچه ای با فرآیند تولید دشوار

پارچه کتان طبیعی به عنوان پارچه ای که فرایند تولید آن دشوار است شناخته می شود. اولین چالش به ویژگی ذاتی گیاه کتان باز می گردد، بدلیل نیازمند بودن شرایط رشد بسیار حساس گیاه کتان به سختی رشد می کند. علاوه بر این، در دسترس بودن گیاه کتان به این معنی نیست که از گیاه می توان مواد لازم برای تولید این پارچه خوب را استخراج کرد. شکنندگی ذاتی الیاف کتان روش های برداشت آن را محدود می کند و آز آنجا که فقط از طریق نیروی انسانی می توان آن را استخراج کرد، هزینه های تولید آن افزایش می‌یابد. به این ترتیب این محدودیت‌ها همچنان بر میزان موجودی و کیفیت نوع طبیعی این پارچه در دسترس تأثیر گذاشته و باعث دوچندان شدن خاص بودن و جذابیت آن به عنوان پارچه ای جهت استفاده فقط با مقاصد بسیار ویژه شده است.

بافت پارچه کتان

برعکس ، قیمت بالای پارچه کتان طبیعی آن را از نقص هایش مصون نمی کند. در درجه اول، به راحتی چروک می شود، بنابراین اتو کشیدن، تقریباً همیشه در هر لباسی که از کتان است ضروری خواهد بود. همین ویژگی اتو کشیدن پارچه های کتان را سخت تر کرده، زیرا چروک ها به راحتی هم صاف نمی شوند. این موضوع به این معناست که لباس های ساخته شده از کتان نیاز به نگهداری و مراقبت بالایی دارند که این موضوع فقط به شهرت آن به عنوان یک ماده ظریف و گران قیمت می افزاید.

مصرف کتان

با این حال ، این مشکلات از شهرت پارچه کتان طبیعی به عنوان یکی از پارچه های مورد توجه در طول تاریخ کم نکرده است. امروزه می‌توانید کتان را در کت و شلوار ، پیراهن، بلیزرها و حتی کت های ورزشی پیدا کنید. مانند زمانهای قدیم، این پارچه همچنان امروزه مورد توجه بسیاری از کاربران بوده و با توجه به تنوع، زیبایی و درخشندگی آن، دور از ذهن نیست که بگوییم این پارچه سالهای آتی در بسیاری از خانه ها در سراسر جهان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

پیراهن زنانه کتان
این مقاله مفید بود؟ در قسمت نظرات با ما  به اشتراک بگذارید.
4/5 - (1 امتیاز)

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امتیاز دهید
4/5 - (1 امتیاز)
آخرین مقالات
برچسب ها
لینک کوتاه

https://blebas.com/?p=4305

فهرست مطالب